DeklaracijaZf2003 - TWiki

DEKLARACIJA ZELENOG FORUMA

siječanj 2003

UVOD
ZELENI FORUM
, mreža nevladinih okolišnih organizacija Republike Hrvatske, okupljena na svom redovnom godišnjem sastanku u Opatiji 2002. godine, izlazi pred javnost i odgovorne institucije sa svojim stavovima i zahtjevima o bitnim pitanjima zaštite okoliša i s tim povezana pitanja nacionalnog razvoja.
Dvadeset i osam nevladinih organizacija iz područja zaštite okoliša osobito ističe, da se, u našim aktivnostima i predmetu našeg interesa radi o cjelovitoj koncepciji razvoja koja realizira bitne razvojne šanse Republike Hrvatske.
Republika Hrvatska mora se razvijati u skladu s principima održivog razvitka. Pored izrade dugoročnog koncepta razvoja, neophodna je hitna promjena kojom bi se stvorili preduvjeti, prvenstveno materijalni, za odlučno poticanje nekoliko prioritetnih nacionalnih razvojnih programa poput ekološke poljoprivrede, eko-turizma i solarizacije Hrvatske. Iznimno je važno spriječiti razvojne pogreške koje nose u sebi neprihvatljive rizike (GMO), te pristupiti cjelovitom rješavanju najozbiljnijeg problema zaštite okoliša danas u Hrvatskoj: nekontroliranom odlaganju opasnog otpada.


Zaštita i unaprjeđenje okoliša i srodne djelatnosti, razvoj tehnologija čistije proizvodnje i obnovljivih izvora energije područja su na kojima se u Hrvatskoj tijekom slijedećih godina mogu otvoriti nova radna mjesta. Relativno očuvani okoliš danas je naš najvrjedniji prirodni resurs kojeg je neophodno očuvati te se zaštita okoliša mora prestati tretirati kao trošak, budući da se radi o ulaganjima u osnovne pretpostavke razvoja. Posebno važnu ulogu u oživotvorenju ovakvog razvojnog koncepta moraju imati sami građani, aktivno uključeni kroz dobro organizirane i kompetentne udruge, za čiji razvoj se hitno moraju osigurati, trenutačno manjkave, osnovne pretpostavke za djelovanje i razvoj.



1. INSTITUCIONALNA I PRAVNA PITANJA

Tijekom protekle tri godine osnovano je Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja, Agencija za okoliš, donešena je Strategija zaštite okoliša te Strategija zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti, što čini veliki pomak naprijed u institucionalnom jačanju zaštite okoliša u RH. Nažalost, taj trend nije pratilo i značajno jačanje inspekcijski službi, te provedba postojećih zakona.

Potrebna je bitno dosljednija primjena postojećeg zakonodavstva, te izrada i donošenje često manjkavih podzakonskih dokumenata uz omogućavanje aktivnog sudjelovanja pojedinaca i udruga za zaštitu okoliša prema smjernicama Arhuške konvencije, stoga ZELENI FORUM predlaže imenovanje svog predstavnika u SABORSKI ODBOR ZA ZAŠTITU OKOLIŠA.

Od iznimne je važnosti uključivanje zaštite okoliša i održivog razvoja u zakonodavstvo koje se ne bavi direktno ovom problematikom, te usuglašavanje s europskom regulativom.
Potrebno je bitno ojačati sposobnost lokalne (regionalne) samouprave u zaštiti okoliša i upravljanju lokalnim prirodnim resursima. Racionalna decentralizacija nadležnosti uz osiguranje primjerenih sredstava nužna je za učinkovitije upravljanje okolišem i održivi razvoj, ne samo uslijed regionalne raznolikosti Hrvatske već i, u pravilu, više motiviranosti i razumijevanja lokalnog okoliša.


ZELENI FORUM od VLADE RH traži ratificiranje "Konvencije o pristupu informacijama, sudjelovanju javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša" (Aarhuska konvencija) do kraja 2003. godine

Aarhuska konvencija je temelj unaprjeđenja PRAVA JAVNOSTI u sudjelovanju izrade i provedbi politika i programa s područja zaštite okoliša.


2. FINANCIRANJE ZAŠTITE OKOLIŠA
Trenutačno financiranje zaštite okoliša u RH je nesrazmjerno vrijednosti i ugroženosti prirodnih resursa za koje se izdvaja manje od 1% državnog budžeta.Za potrebe zaštite okoliša i promicanja održivog razvoja trebalo bi iz državnog proračuna izdvajati najmanje 5% sredstava.


Potrebno je primjenjivati načelo "zagađivač plaća", te preispitati sve subvencije i uključiti prikrivene troškove zagađenja okoliša. Neophodno je hitno osigurati razvoj poticajnih tržišnih mjera kojima bi se subvencioniralo dragovoljno smanjivanje zagađivanja i uvođenje čistih tehnologija u gospodarstvu.


3. SUNČANA HRVATSKA KAO RAZVOJNA VIZIJA

Nedavno donešena strategija energetskog razvitka Hrvatske oslanja se na konvencionalne izvore energije kao što su termoelektrane a gotovo ne predviđa razvoj, ulaganje i iskorištavanje obnovljivih izvora energije.
Nasuprot tome, ZELENI FORUM zalaže se za strategiju energetskog razvoja usmjerenu na decentralizaciju i kogeneraciju, mjere racionalnije potrošnje i razvoj obnovljivih izvora energije i širenje korištenja plina. Hrvatska ima temelj u prirodnim uvjetima i određenim dostignućima u znanosti i tehnologiji da postupno postane jedna od značajnih zemalja u razvoju sunčeve energije. S obzirom na bitan značaj energetike, potrebno je osloboditi energetsku politiku dominacije INE i HEP-a, te osnovati Agenciju za obnovljive izvore i učinkovitu potrošnju energije.


ZELENI FORUM od VLADE RH traži hitnu ratifikaciju Kyoto protokola o klimatskim promjenama, koji je Hrvatska već potpisala, a trenutni planovi o razvoju energetike su s njim u proturječju.


4. EKOLOŠKA POLJOPRIVREDA I EKO-TURIZAM

Prevladavajući industrijski pristup poljoprivredi danas se pokazuje neodrživim i nekonkurentnim na duži rok. Ekološkom poljoprivredom moguće je postići visoke prinose, a ako se nešto i gubi na količini, to se obilno nadoknađuje kvalitetom. Ekološka poljoprivreda je ključna za razvoj Hrvatske i povećanje njene konkurentnosti na Europskom tržištu te u skladu sa strategijom razvoja turizma.

ZELENI FORUM ističe da, po ocjeni svih stručnjaka i uzgajivača, Hrvatska ima idealne uvjete za razvoj ekološke poljoprivrede. ZELENI FORUM pozdravlja Zakon o ekološkoj poljoprivredi te sve donesene podzakonske akte.
Povezivanje ekološke poljoprivrede sa seljačkim turizmom, također je veliki hrvatski razvojni potencijal. Takav koncept danas može i mora biti temelj ekonomske dobiti lokalnom stanovništvu i demografske obnove danas zapuštenih dijelova Hrvatske, koji gube stanovništvo (Žumberak, Gorski Kotar, Lika, Banija, Kordun, dio Zagorja, unutrašnja Istra, Baranja te dalmatinski otoci).

U maloj zemlji poput Hrvatske nemoguća je koegzistencija ekološke poljoprivrede i eko-turizma s jedne strane te proizvodnje genetički modificiranih usjeva s druge. ZELENI FORUM smatra da u Hrvatskoj nema mjesta za genetički modificirane usijeve jer su isti štetni za okoliš ali i za gospodarski razvoj Hrvatske.
ZELENI FORUM od VLADE RH traži privremeni moratorij na GMO po uzoru na EU dok se ne donesu zakonski i podzakonski akti o u genetski modificiranim organizmima.




5. GOLEMA OPASNOST TEHNOLOŠKOG OTPADA

ZELENI FORUM ponovno ističe da je u Hrvatskoj uglavnom neriješen problem komunalnog otpada. Uz nužnu sanaciju postojećih deponija, strategiju postupanja s otpadom treba usmjeriti prvenstveno na izbjegavanje nastajanja otpada i recikliranje. Treba snažno razvijati i poticati odvojeno prikupljanje otpada u domaćinstvima, pri čemu članice ZELENOG FORUMA kao i druge udruge za zaštitu okoliša mogu pomoći u edukaciji stanovništva.

ZELENI FORUM osobito ističe da je zbrinjavanje OPASNOG OTPADA (otpad čije tvari sadrže jedno od ovih svojstava: eksplozivnost, reaktivnost, zapaljivost, nagrizanje, nadražljivost, štetnost, toksičnost, infektivnost, kancerogenost, mutagenost, teratogenost, ekotoksičnost i svojstvo otpuštanja toksičnih plinova kemijskom reakcijom ili biološkom razgradnjom) gotovo zanemareno u RH, što je, između ostalog, rezultiralo eksplozijom skladišta u tvornici PUTO. Napravljeni su početni koraci u razradi strategije gospodarenja otpadom ali postoje indicije da se veliki dio opasnog otpada odlaže ili spaljuje ilegalno ili se utiskuje u Inine bušotine.


ZELENI FORUM od MZOPU hitno traži rješavanje tih problema uvođenjem stroge kontrole, primjenom zakonske regulative, kažnjavanjem počinitelja, te neprekidnim obavještavanjem javnosti.


6. ZAŠTITA PODZEMNIH VODA I VODOTOKOVA

Pitka voda je jedan od glavnih prirodnih resursa Hrvatske, a njihova važnost u 21. stoljeću raste.
Iako je u Hrvatskoj razrađen sustav određivanja vodozaštitnih zona, svjedoci smo nepoštivanja mjera vodo-zaštite, kao što su ilegalno šljunčarenje, deponiji otpada, gradnja, poljoprivreda i dr. u zonama zaštite. ZELENI FORUM zahtjeva primjenu zakona i sankcioniranje ilegalnih radnji u zaštitnim zonama.


7. ZAŠTITA JADRANSKOG MORA I PRIOBALJA

Jadransko more ne samo da je prepoznato kao najvrjedniji ekosustav već je zasigurno i najvažniji gospodarski resurs. Međutim, ne postoji ni vizija niti strategija gospodarenja Jadranskim morem. ZELENI FORUM smatra da Hrvatska ima posebnu odgovornost u zaštiti Jadrana budući da gospodarstvo ostalih zemlja, prvenstveno Italije, ne zavise u tolikoj mjeri o očuvanju ekološke kvalitete Jadrana. Trenutni kaotični "razvoj", usmjeren na kratkoročni profit vodi upravo u suprotnom smjeru.

Zeleni forum apelira na potrebu hitnog ograničavanja graditeljskog pritiska, urbanizacije i rasprodaje priobalja.

Zeleni forum traži uvođenje ekonomskih instrumenata za zaštitu mora i priobalja.
Držimo da bi turistička "industrija" morala konačno preuzeti dio odgovornosti za degradaciju i osiromašenje prirodnih resursa mora i obalnog pojasa sudjelujući u financiranju zaštite a ne, kao do sada, samo u njihovom iskorištavanju. Zeleni forum, stoga, traži što hitnije uvođenje ekološke naknade za sve gospodarske subjekte koji obavljaju turističku djelatnost.
U Jadranskom moru ne gospodari se odgovorno i ne upravlja se biozalihama u skladu s principima održivog korištenja prirodnih zaliha. Za samo pedeset godina, u razdoblju između 1949. i 1999. godine, riblji fond gospodarski značajnih ribljih vrsta u gospodarskom pojasu smanjio se za polovicu, dok je unutar našeg teritorijalnog mora pao na samo jednu trećinu. To je posljedica neograničenog i nekontroliranog izlova ribe u dijelu Jadrana koji se sada smatra otvorenim morem, a mogao/trebao bi biti proglašen gospodarskim pojasem.


Proglašenje isključivog gospodarskog pojasa jedna je od najučinkovitijih mjera za sprječavanje krajnjeg iscrpljivanja biozaliha Jadranskog mora.


U situaciji u kojoj je rizik od katastrofalnog zagađenja Jadrana izuzetno velik, povećanje naftnog prometa, a time i povećanje rizika od ekoloških katastrofa smatramo neprihvatljivim. Smatramo da a) treba hitno uspostaviti međunarodnu suradnju s ciljem povećanja razine zaštite Jadrana, b) provesti nacionalne mjere za intervencije u eko-akcidentima u postojećoj situaciji, c) zaustaviti realizaciju projekta DRUŽBA-ADRIA tj. izvoz Ruske nafte preko Jadrana d) treba nastaviti međunarodne pregovore oko proglašavanja Jadranskog mora - Osobito osjetljivim morskim područjem pri Svjetskoj pomorskoj organizaciji odnosno usvajanje međunarodnih mjera za reguliranje/sigurnost pomorskog prometa i zaštitu okoliša (reguliranje prometa opasnim tvarima, monitoring područja, uvođenje mjera za intervencije u slučaju iznenadnih onečišćenja mora, uspostava obalne straže itd.)

Nepročišćene i neadekvatno pročišćene otpadne vode jedan su od najvećih zagađivača Jadranskog mora. ZELENI FORUM upozorava na činjenicu da more nema neograničenu moć samopročišćavanja i da ćemo, nastavi li se ovako nekontrolirano ispuštanje otpadnih voda u more, uskoro uništiti floru i faunu velikog dijela obale.


Stoga ZELENI FORUM traži obavezno planiranje drugog stupnja (biološkog) pročišćavanja otpadnih voda prilikom projektiranja novih sustava za odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda u gradovima na priobalju. Isto tako tražimo da se u razmatranje uzme nadogradnja i modernizacija već postojećih uređaja za pročišćavanje, a koji do sada nisu imali drugi (biološki) stupanj.

8. ZAŠTIĆENA PODRUČJA PRIRODE
Zeleni forum traži da se, po uzoru na EU, proglasi 15% teritorija RH zaštićenim područjem (15% kopnenih i 15% morskih ekosustava). Iako se je proteklih godina pojačala aktivna zaštita u zaštićenim područjima (prije svega ustrojavanjem javnih ustanova), smatramo da je nedovoljno uključivanje lokalnog stanovništva i udruga u upravljanje i gospodarenje zaštićenim područjima (uključivanje udruga i lokalnog stanovništva u management planove zaštite i monitoring te njihovo aktivno uključivanje u razvoj i provođenje eko turističkih i edukativnih aktivnosti u zaštićenim prirodnim područjima).Također je nedostatna zaštita dijelova prirode proglašenih na županijskoj razini.

ZELENI FORUM smatra da je kategorijama zaštićenih područja nedovoljno zastupljen panonski dio Hrvatske, prije svega riječnih i močvarnih područja. Stoga snažno podržavamo rad Saveza dravske lige da područja rijeka Drave i Mure UNESCO proglasi rezervatom biosfere. ZELENI FORUM traži od MZOPU i Vlade RH da se obustave planovi ili već gotovi projekti oko izgradnje hidroelektrana na nizinskom toku rijeke Drave i Mure i ilegalno šljunčarenje kako bi se spriječila daljnja devastacija.

9. FINANCIRANJE NEVLADINIH ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU OKOLIŠA


Za učinkovitiju zaštitu okoliša i promicanje održivog razvitka Hrvatske, neophodan je razvoj kvalitetno ustrojenih udruga kroz koje bi građani vršili pritisak na odgovorne institucije i zagađivače. Shodno veličini Hrvatske, neophodno bi bilo djelovanje nekoliko desetaka udruženja s barem stotinjak profesionalnih aktivista s funkcionalnom i organiziranom mrežom na nacionalnoj razini - ZELENI FORUM

Kako je trenutačno glavna prepreka razvoju udruga nedostatak sredstava, treba se hitno povećati iznos sredstava za ove namjene na državnom i lokalnom (regionalnom) nivou te omogućiti građanima samima da dio svojih poreznih davanja mogu direktno usmjeriti udrugama. ZELENI FORUM od vlade RH zahtijeva da financijska sredstva koja se dobiju u RH, a koja će služiti za rad i unaprjeđenje okolišnih udruga, budu oslobođena PDV-a kao što je to slučaj kod dobivanja stranih donacija.
Iz posebno uspostavljenog Eko-fonda, kakvi postoje u većini europskih zemalja, ZELENI FORUM za svoje potrebe kao i za potrebe drugih okolišnih udruga koje djeluju i rade na području RH, zahtijeva od Vlade i Sabora RH izdvajanje najmanje 10% financijskih sredstava.
Jednako tako ZELENI FORUM zahtijeva od Ureda za udruge povećanje sredstava za financiranje udruga za zaštitu okoliša sa dosadašnjih 7 na 15%.